OKOLICA DOMU

JANTAR

jest niewielką nadmorską miejscowością rybacko-wypoczynkową, gdzie warto przyjechać ze względu na jej bliskie położenie do morza, co sprawia, że oddycha się jodem nie tylko na plaży, ale też „na podwórku”.

Jantar usytuowany jest komfortowo  – morze, las, pola – a więc NATURA! Plażowanie, spacery, rowery :))

A CO JESZCZE?

Dbający o zdrowie i urodę przyjezdni (e) mogą wybrać się w pochmurne dni na kryty basen z jacuzzi, inni wolą iść do knajpki  potańczyć czy pośpiewać karaoke- jest kilka takich miejsc!  Jantar to wioska, gdzie można uczestniczyć w sławnych Mistrzostwach Świata w Poławianiu Bursztynu oraz innych imprezach o mniejszym zasięgu np. Dniu Rybaka. Melomani  ucieszą się pewnie, że w kościele w Jantarze- latem organizowane są koncerty muzyki klasycznej (do tej pory bezpłatne). Jest też biblioteka publiczna- jeśli ktoś nie lubi kupować książek, a ma potrzebę czytania na urlopie. W Jantarze jest też  niewielkie, ale ciekawe Muzeum Rybołówstwa i Bursztynu. Dzieci chętnie wybiorą się do Mini-ZOO,  czy wypożyczą sobie rower, albo inny pojazd poruszany nogami. Duża radość dla małych to podróż kolejką wąskotorową w stronę Mikoszewa lub Stegny. Łakomczuchy odwiedzą  na pewno oprócz cukierni  – Pasiekę u Strusi, żeby kupić miód w różnych smakach oraz produkty pszczele prosto od producenta, a także zobaczyć strusie oczywiście. Nie muszę chyba wspominać o tym, że „jantar” to znaczy „bursztyn”, więc warto tu na pamiątkę nabyć jakieś rękodzieło z bursztynu, albo przynajmniej pokruszony bursztyn na nalewkę ;). Na koniec to, po co wiele ludzi specjalnie przyjeżdża nad morze- ryby: świeże– prosto z morza od rybaków, smażone, wędzone na ciepło, na zimno –w lokalnych wędzarniach, jak kto lubi!

CO W POBLIŻU JANTARU?

Zachęcam do spaceru plażą (ok. 4 km) na zachód w stronę wioski  Mikoszewo aż do Rezerwatu  Przyrody Mewia Łacha będącego miejscem lęgowym ptaków pod ochroną takich jak rybitwy( różne podgatunki) lub przeciwnym kierunku – też plażą, na wschód w stronę Stegny ( odległość plażą podobna, a samochodem 6 km)-żeby zajść do „Bosmana” na wędzonego łososia, albo innych barków przy plaży- a potem zgubić kalorie w powrotnej wędrówce. Sztutowo ma niezapomniany Rezerwat Kormoranów, gdzie można dojechać  z Jantaru wąskotorówką i dojść lasem, albo PKS, jeśli nie ma samochodu.

Dalsze wyprawy to Krynica Morska (ok 30km)wraz z rejsami statkiem do Fromborka ( Kopernik!), Malbork(50km-raczej tylko samochodem)- stolica dawnego Zakonu Krzyżackiego z fantastycznym zamkiem, no i oczywiście Trójmiasto: Gdańsk-Gdynia-  Sopot,(ok. 40 km samochodem, autobus podmiejski latem co pół godz.), Elbląg (50 km).

To w skrócie, żeby nie zanudzać. Jest co zwiedzać, można tu miło spędzić czas, każdy znajdzie swój sposób na fajny wypoczynek !

DSC_1193

DSC_1187

DSC_1192

DSC_1189

DSC_1198

DSC_1197

DSC_1195

DSC_1194

DSC_1203

DSC_1217

DSC_1215

DSC_1214

DSC_1225

DSC_1219

DSC_1204

DSC_1205

DSC_0983

DSC_1222

20170715_171730[1]

 

20170715_164915_Pano[1]


 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s